Menu

CMENTARZ PARAFIALNY W GARBOWIE

META KODU QR TABLICY:

CMENTARZ PARAFIALNY W GARBOWIE

 

„I nie umiera ten kto trwa w pamięci i w sercach żywych”
Karol Wojtyła

 

Cmentarz grzebalny parafii rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie został założony w 1923 r., po zamknięciu dla pochówku poprzedniego, zwanego „Starym cmentarzem”, położonym obecnie przy ul. Słonecznej. 

Centralne miejsce uroczystości na cmentarzu stanowi krzyż i ołtarz, pod którym złożono doczesne szczątki, pochowane wcześniej pod starym kościołem pw. św. Wojciecha. Najstarsza część cmentarza znajduje się od strony zachodniej obok Domu Sióstr Salezjanek. W 1947 r. parafia dokupiła dodatkowo 1,5 ha ziemi, a później poszerzono teren cmentarza po raz kolejny. 

Cmentarz kryje miejsca pochówku wielu ludzi związanych z ziemią garbowską: 

- ks. proboszcz Stanisław Abramowicz – budowniczy kościoła (+1934) 

- ks. proboszcz Dominik Przyłuski (+1942) 

- ks. proboszcz Piotr Stokrocki (+1966) 

- ks. proboszcz Ignacy Walczak (+2003) 

- ks. Stanisław Grzegorczyk - rodak (+1983) 

- ks. Tadeusz Flis – rodak (+2007) 

- ks. Kazimierz Staniak - rodak (+2008) 

- siostry Salezjanki 

           Tu spoczywają nieznani żołnierze polegli w czasie II wojny światowej, mieszkańcy Garbowa rozstrzelani przez niemieckiego okupanta w zbiorowej egzekucji, ofiary pacyfikacji Kolonii Bogucin, pochowana jest żydowska rodzina Morelów i ofiary hitlerowskich wysiedleń.  Znajdziemy też symboliczne groby ofiar Majdanka, Katynia, powstańca warszawskiego i więźnia niemieckiego obozu jenieckiego. 

Na tej garbowskiej nekropolii spoczywają nauczyciele, lekarze, farmaceuci, artyści i wielu zasłużonych parafian i rodaków. 

W pamięci mieszkańców Garbowa zachowało się pięć miejsc pochówku zmarłych. 

* Jedno z nich, to cmentarz przykościelny - wokół dawnego kościoła pw. św. Wojciecha tzw. „Kościelisko” z pozostałą ceglaną fasadą spalonego kościoła. 

* Tzw. Stary Garbowski Cmentarz – przy ul. Słonecznej 

* Dawny cmentarz na miejscu dzisiejszego kościoła pw. Przemienienia Pańskiego – Zapis z „Kroniki Parafialnej”: „Wpół kilometra drogi na wschód od dzisiejszego cmentarza, (mowa o obecnym Starym Cmentarzu) znajduje się dawny cmentarz grzebalny, wielkość czterechset prętów, otoczony rowami i wysokim wałem. Na tym cmentarzu stoją trzy stare i wielkie lipy. Miejscowe podanie niesie, że na jednej z tych lip objawił się św. Leonard”. 

* Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej przy ul. Stawowej w Garbowie. 

 

        Cmentarz jest miejscem uświęconym. Celem umożliwienia oddawania należytej czci zmarłym i zachowania powagi miejsca świętego oraz dla zapewnienia porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego powierza się ten cmentarz wraz z jego urządzeniami szczególnej trosce wszystkich przebywających na terenie cmentarza.


 

 

Dzisiaj jest

niedziela,
20 września 2020

(264. dzień roku)

Wyszukiwanie

Święta

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Rok A, II
Dwudziesta Piąta Niedziela zwykła

Statystyki

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
1653