Garbowska Orkiestra Dęta - gra już dwa lata

Garbowska Orkiestra Dęta powstała dzięki współpracy parafii p.w. Przemienienia Pańskiego, Urzędu Gminy oraz Stowarzyszenia Rozwoju Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych WEKTOR w Garbowie. Pierwszy raz wystąpiła 11 listopada 2014r. na obchodach Narodowego Święta Niepodległości i od tego czasu jest stale zauważalna w garbowskim krajobrazie.
Już dwa lata uświetnia wszystkie uroczystości i wydarzenia parafialne i gminne. W obecnym roku występowała 16 razy. W swoim repertuarze ma kolędy, pieśni wielkanocne, patriotyczne, ludowe i biesiadne. Gra na obchodach świąt narodowych, procesjach Bożego Ciała, rezurekcyjnych, odpustowych. Przygrywa korowodom dożynkowym, koncertuje na festynach i świętach np. z okazji dnia seniora i dnia kobiet. Pomimo tak krótkiego stażu nasza orkiestra wyjeżdżała też poza gminę, koncertowała w Radzięcinie - rodzinnej parafii ks. proboszcza Zenona Małyszka, w Tomaszowicach i na obchodach 100- lecia Szkoły w Ożarowie.
W zespole grają mieszkańcy z terenu gminy oraz naszych 2 parafii, są to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealiści, studenci oraz osoby dorosłe. W składzie dominują dziewczęta. Naukę gry na instrumentach prowadzi Kapelmistrz Pan Kazimierz Kołodziej -prawdziwy „człowiek orkiestra”. Lekcje gry i próby orkiestry odbywają się w Szkole w Garbowie oraz Gminnej Bibliotece. Jest jeszcze możliwość dołączenia i rozpoczęcia nauki gry od podstaw. To bardzo dobre, integrujące i rozwijające zajęcie, dlatego rodzice powinni zachęcić swoje dzieci, tym bardziej, że nie pobiera się żadnych opłat za lekcje, a instrumenty też zapewniamy. Warto zgłosić się na przesłuchanie i sprawdzić swoje predyspozycje, być może mamy słuch muzyczny i talent.
Na swoje drugie urodziny orkiestra dostała jednolite   stroje, czerwono-granatowe mundurki.

Działalność orkiestry i kolejny zakup instrumentów dla GOD był możliwy dzięki wygranemu konkursowi i uzyskaniu dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na projekt    pt. „Wszystko Gra”, którego realizacja trwa od maja 2015 do listopada 2016, ale wierzymy, że Garbowska Orkiestra Dęta dalej będzie grać.

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Parafia Grabów realizuje projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich pod tytułem

„WSZYSTKO GRA – GARBOWSKA ORKIESTRA DĘTA JAKO FORMA INTEGRACJI SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ”

Projekt zakłada realizację zadania publicznego na terenie Gminy Garbów oraz województwa lubelskiego mającego na celu wzrost aktywności społecznej mieszkańców, integrację członków należących do orkiestry oraz ich rodzin poprzez formację orkiestrową, aktywne i pożyteczne zagospodarowanie czasu wolnego dla osób posiadających uzdolnienia muzyczne, rozwój zainteresować i poszerzenie wiedzy oraz umiejętności muzycznych i kulturowych, pozytywny wzorzec do tworzenia i zrzeszania się innych grup zainteresowań.

Projekt realizowany będzie wspólnie partnerami – Urzędem Gminy Garbów oraz Stowarzyszeniem WEKTOR od 01.05.2015 r. do 30.11.2016 r.

Zapraszamy dzieci i młodzież do dołączenia do Orkiestry.

Proboszcz Parafii

ks. Zenon Małyszek