PROGRAM PIELGRZYMKI

GRUZJA - ARMENIA (12 dni, samolot)

25.06 – 06.07.2018

1 dzień:  Warszawa

Spotkanie na lotnisku Warszawa Okęcie przy stanowisku Patron Travel o godz. 20:15. Wylot do Tbilisi o godz. 22:30.

2 dzień: Tbilisi

Przelot do Tbilisi o godz. 04:05. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie . Odpoczynek.  Śniadanie . Zwiedzanie Tbilisi: Świątynia Metechi (XIII w.), następnie zwiedzimy Narikala (IV w.) – jedną z najstarszych fortyfikacji w Tbilisi, pomnik Matki Gruzji. Następnie zwiedzimy bazylikę Anczyschati (VI w.), Świątynię Sioni (XII w.), Synagogę oraz Abanotubani - łaźnie siarkowe. Obiadokolacja.  Nocleg.

3 dzień: Tbilisi – Mtskheta – Gergeti – Gudauri

Śniadanie. Wyjazd do Mcchety – pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji, wpisanej na listę UNESCO: klasztor Dżwari (VI w.), katedra Sweti Cchoweli, gdzie złożona została Szata Chrystusa.  Przejazd w kierunku Kazbegi.  Wjazd samochodami terenowymi do kościoła Gergetis Sameba  - Zwiedzanie Kościoła Świętej Trójcy Gergeti, położonego na wysokości 2170 m n.p.m. (jeśli pozwoli pogoda).  Przejazd w okolice Gudauri.  Obiadokolacja. Nocleg.

4 dzień: Gudauri – Ananuri – Gori - Uplistsikhe – Kutaisi

Śniadanie. Zwiedzanie kompleks Ananuri. Następnie przejazd do Gori, gdzie urodził się Stalin. Zdjęcie przy Muzeum Stalina.  W Gori zobaczymy miasto skalne Upliscyche, które przez wiele stuleci było ważnym ośrodkiem handlowym na Jedwabnym Szlaku. Przejazd do Kutaisi. Obiadokolacja. Nocleg.

5 dzień: Kutaisi – Bagrati – Gelati – Batumi

Śniadanie. Zwiedzanie katedry Bagrati (XI w.) oraz klasztoru Gelati – wybudowanego przez króla Dawida IV Budowniczego. Następnie przejazd do Batumi – perły Morza Czarnego. Obiadokolacja. Nocleg.

6 dzień: Batumi

Śniadanie w hotelu. Czas wolny. Możliwość zwiedzenia ogrodu botanicznego Batumi (fakultatywnie). Obiadokolacja. Nocleg.

7 dzień: Batumi – Ubisa – Rabati – Akhaltsikhe

Śniadanie. Przejazd do regionu Meschetia. Zwiedzanie świątyni Ubisa. Następnie przejazd do Achalcyche, gdzie zwiedzimy Fortecę Rabati. Przejazd w okolice Achalcyche. Obiadokolacja. Nocleg.

8 dzień: Akhaltsikhe – Wardzia – Erywań

Śniadanie Przejazd do miasta skalnego Wardzia – kompleks wykuty jest w zboczu górskim. Jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z freskami pochodzącymi XII wieku. Po drodze zwiedzimy twierdzę Chertwisi. Dalej udamy się w kierunku granicy gruzińsko-ormiańskiej, odprawa celno-paszportowa. Przejazd do Erywania. Obiadokolacja. Nocleg.

9 dzień: Erywań – Khor Virap – Garni – Geghard – Erywań

Śniadanie. Zwiedzanie klasztoru Khor-Virap, gdzie Armenia została ochrzczona na początku IV wieku jako pierwszy kraj na świecie. Przejazd do Garni, pogańskiej świątyni boga Mitry. Następnie zwiedzimy kompleks klasztorny Geghard. Powrót do Erywania. Obiadokolacja. Nocleg.

10 dzień: Erywań

Śniadanie . Wyjazd do duchowej stolicy Armenii i siedziby jej patriarchów – katedry Eczmiadzyn, zwiedzanie świątyń pod wezwaniem św. Hripsime i Gayane. Pomnik Ludobójstwa Ormian - Cicernakaberd. Wizyta w wytwórni koniaku Ararat - poznamy etapy jego produkcji, degustacja brandy. Obiadokolacja. Nocleg.

11 dzień: Erywań – Jezioro Sevan

Śniadanie. Zwiedzanie Muzeum Matenadaran w Erywaniu. Przejazd do klasztoru Sevanavank, z którego otwiera się widok na jezioro Sewan.  Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg

12 dzień: Erywań – Warszawa

Transfer na lotnisko. Wylot do Polski o godz. 04:40. Lądowanie na lotnisku Okęcie o godz. 06:30.

PROGRAM RAMOWY. KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA i GODZINY LOTÓW MOGĄ ULEC ZMIANIE.

Cena: 4950 PLN

Cena zawiera: przelot samolotem; transfery autokarem; zakwaterowanie w hotelach 3* (miejscowa kategoryzacja); 10 śniadań i obiadokolacji; opiekę pilota/przewodnika; ubezpieczenie KL, NNW i chorób przewlekłych; składkę do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (13PLN/os.); podatek VAT.

Cena nie zawiera: biletów wstępu, przewodników lokalnych i innych opłat związanych z realizacją programu  – ok. 80 USD/os. (płatne na miejscu); posiłków i napojów na pokładzie samolotu; napojów do kolacji; dopłaty do pokoju jednoosobowego (950PLN); ubezpieczenie kosztów rezygnacji (2,5% lub 7,5% ceny); wydatków osobistych;

ZAPISY: Ks. Zenon Małyszek /tel. 691 763 377/

Franciszkańskie Biuro Turystyczno - Pielgrzymkowe