Menu

CMENTARZ WOJENNY W GARBOWIE

META KODU QR TABLICY:

CMENTARZ WOJENNY W GARBOWIE


Cmentarz jest miejscem spoczynku żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Został założony na terenie byłego folwarku Marynki przy granicy Garbowa. Nazywany bywa też cmentarzem austriackim.

Początkowo chowano tu żołnierzy poległych w 1915 r. podczas walk rozgrywanych w tym regionie pomiędzy armią austriacką i wycofującymi się wojskami rosyjskimi. Nie ma dokładnych danych o liczbie pochowanych. Brak również nazwisk poległych. Czy są tu Polacy? Pamiętając, że w obu zaborczych armiach walczyli Polacy wcieleni do wojska, można przypuszczać, że w tych zbiorowych mogiłach mogą spoczywać także Polacy.

11 listopada 1928 r., w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na terenie cmentarza wojennego w Garbowie odsłonięty został obelisk w kształcie kapliczki na słupie z napisem:

RYCERZOM

CO PADLI ZA

WOLNOŚĆ OJCZYZNY

W DZIESIĘCIOLECIE

NIEPODLEGŁOŚCI

POLSKI  R. 1928

Inicjatorem budowy pomnika był Marian Gietko, kierownik Szkoły Powszechnej w Przybysławicach. Zamysł zrealizował dzięki subwencjom gminnym. Poświęcenia pomnika dokonał proboszcz garbowski ks. Dominik Przyłuski. 10. rocznicę uczczono też posadzeniem „drzewka wolności” na cmentarzu parafialnym.

Cmentarz wojenny w Garbowie jest też miejscem spoczynku żołnierzy armii austro-węgierskiej poległych w bitwie pod Jastkowem w dniach 30 lipca -3 sierpnia 1915 r. Początkowo wszystkich poległych w bitwie pod Jastkowem: żołnierzy Legionów Polskich, armii austriackiej oraz rosyjskiej, pogrzebano we wspólnej mogile na utworzonym cmentarzu wojennym w Jastkowie. Po ekshumacji w 1930 r. szczątki 108 żołnierzy austro-węgierskich przewieziono z Jastkowa na cmentarz wojenny do Garbowa, a do Marysina przewieziono ciała 23 żołnierzy rosyjskich (niektóre źródła podają liczbę 35). W Jastkowie utworzony został Cmentarz Legionistów Polskich gdzie spoczywa 128 żołnierzy.

Cmentarz wojenny w Garbowie o pow. 0,13 ha, jest założony na planie prostokąta o wym. 38 m na 29 m. Podzielony jest symetrycznie aleją główną. W centralnej części stoi obelisk, zaś po bokach są widoczne dwa kopce i 10 mogił szeregowych z drewnianymi krzyżami /częściowo zatartych/. 

Cmentarz zlokalizowany jest na działce stanowiącej własność parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie. Opiekę nad tym miejscem sprawuje Szkoła Podstawowa w Przybysławicach i Urząd Gminy Garbów. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków cmentarz w Garbowie został wpisany w 1990 r. do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Każdego roku w dniu 11 listopada, po Mszy św. w kościele parafialnym, władze Gminy Garbów wraz pocztami sztandarowymi, orkiestrą dętą i uczestnikami Narodowego Święta Niepodległości składają kwiaty pod pomnikiem na Cmentarzu Wojennym w Garbowie oraz na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie i minutą ciszy czczą pamięć poległych.

 

„Nie pytajcie kto był przyjacielem, a kto wrogiem

Tysiące bohaterów wiernych przysiędze padło w zaciętej walce

Ofiary spoczęły w rzędach grobów

Anioł śmierci przygarnął ich w niebie wolnych od nienawiści

 

                                            kpt. Hans Hauptmann

Dzisiaj jest

niedziela,
27 września 2020

(271. dzień roku)

Wyszukiwanie

Święta

Niedziela, XXVI Tydzień zwykły
Rok A, II
Dwudziesta Szósta Niedziela zwykła

Statystyki

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
1508