Menu

WPROWADZENIE

Pandemia COVID-19 znacząco odmieniła codzienne życie Polaków i ludzi na całym świecie. Dla uniknięcia rozprzestrzeniania się choroby ograniczane są do minimum spotkania z innymi ludźmi i wychodzenie poza własne mieszkanie. Zamykane są kościoły. Bardzo utrudniony jest dostęp do Eucharystii, nawet niedzielnej. We Włoszech wielu ludzi umiera bez sakramentów. Dla chrześcijan jest to więc tym bardziej bolesny czas. Eucharystia, która daje życie, jest praktycznie niedostępna. Nowoczesne technologie pozwalają doświadczyć życia Kościoła i mocy Boga na przykład poprzez transmisje Mszy świętych czy nabożeństw, ale jest to zawsze tylko w pewnym stopniu, niedoskonałe, niepełne. W tej sytuacji Papież Franciszek zachęca do przyjmowania Komunii duchowej. Wielu rekolekcjonistów prosi o prywatną modlitwę i złączenie swoich cierpień (także tych spowodowanych brakiem Eucharystii) z cierpiącym Chrystusem.

Czas pandemii w Kościele zbiega się z czasem przygotowania do Świąt Paschalnych. Wiemy już, że Wielki Tydzień przyjdzie nam spędzić na kwarantannie. Z myślą o tych wszystkich, którzy mają głębokie pragnienie wiary i chcą jak najowocniej przeżyć nadchodzące święta, przygotowałem w oparciu o księgi liturgiczne propozycję tekstów liturgicznych na Triduum Paschalne, które można wykorzystać podczas modlitwy we wspólnotach rodzinnych w naszych domowych Kościołach. Dzięki rodzinnej celebracji słowa Bożego będziemy mogli, mimo izolacji, doświadczyć łaski liturgii, bo jak mówił Jezus, gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich (Mt 18, 20). Może ten szczególny czas będzie dla niektórych pierwszą w życiu okazją, aby świadomie przeżyć liturgię tych dni, zrozumieć znaki, symbole i obrzędy, którymi się w niej posługujemy.

Przygotowane materiały zawierają opis, jak powinna przebiegać taka celebracja. Objaśnienia zaznaczono kolorem czerwonym, są to tak zwane rubryki (rubrica to łacińska nazwa czerwonej farby), inaczej mówiąc: didaskalia, jak w tekście dramatycznym, których nie czyta się na głos.

Do tej wspólnej modlitwy w domu trzeba się odpowiednio przygotować. Mieszkanie po-winno być wysprzątane jeszcze przed rozpoczęciem tego trzydniowego święta, czyli do popołudnia Wielkiego Czwartku. Domownicy, odświętnie ubrani, będą się gromadzić na liturgię wokół stołu, przy którym zwykle spotykają się na rodzinnych uroczystościach. Stół ten – jeśli to tylko możliwe – należy zarezerwować na modlitwę we wszystkie dni Triduum i aż do wielkanocnego śniadania wyłączyć z innego użytku. Jeszcze przed świętami trzeba wydrukować potrzebne teksty i przeznaczyć jakiś czas na naukę czytania słowa Bożego, śpiewu psalmów i pieśni (wiele muzycznych opracowań można znaleźć m.in. w Internecie). Nie jest wskazane, aby podczas celebracji posługiwać się nagraniami z Internetu czy z płyty. Liturgia domaga się autentyczności, dlatego jeśli nikt w rodzinie nie potrafi śpiewać, psalmy można recytować, a pieśni opuścić. Nagrania pieśni można ewentualnie wykorzystać do medytacji już po zakończonej modlitwie. Dobrze będzie wcześniej zatroszczyć się o księgę Pisma Świętego, świece i krzyż, które będą używane podczas domowej liturgii. Na czas modlitwy należy wyłączyć telewizor, telefony komórkowe i wszelkie inne urządzenia, które mogłyby powodować rozproszenie. Mam nadzieję, że przygotowane opracowanie, wsparte rozważaniami bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, pomoże Wam owocnie i świadomie przeżyć nadchodzące Triduum Paschalne w Waszych domowych Kościołach.