GARBOWSKA RUCHOMA SZOPKA

W 1962 roku twórca ludowy i rzeźbiarz Aleksander Fijałkowski pochodzący z Przybysławic (ówczesna parafia z siedzibą w Garbowie) wykonał ruchomą szopkę. Praca nad nią trwała kilka miesięcy. Konstrukcja ta znana jest nie tylko na Lubelszczyźnie.

W środku szopki znajdują się figurki zamocowane na obrotowym, wykonanym z drewna a napędzanym silnikiem mechanizmie. W stajence umieszczony jest żłóbek z postacią Nowonarodzonego Jezusa, a Nad nim pochylają się Maryja z Józefem. Do Jezusa zmierzają Trzej Królowie niosący dary oraz pasterze z owcami. Postaci te dzięki mechanizmowi w odpowiednim momencie kłaniają się przed Jezusem i rozpoczynają swą drogę od nowa.

Kiedyś figurki miały na sobie odpowiednie dla ich stanu społecznego ubrania, które zostały uszyte przez panią Stanisławę Fijałkowską. Jednak w 2009 roku ówczesny proboszcz zlecił wykonanie przez siostry zakonne z Częstochowy nowych strojów. Po zdemontowaniu na czas remontu w 2011 roku, szopka nie wróciła na swoje dawne miejsce. Obecnie jest montowana tylko na okres Świąt Bożego Narodzenia w nowym miejscu - przy ołtarzu świętego Leonarda.

W czasie świąt szopka jest uruchamiana przed i po każdej Mszy świętej, na co czekają nie tylko małe dzieci, ale także dorośli. Mimo różnych zmian, które zaszły w ciągu 58 lat od powstania, szopka nadal działa i jest cennym zabytkiem, który znalazł swoje miejsce w garbowskim kościele.

Oprócz szopki kościół w Garbowie na czas świąt ozdabiany jest choinkami przekazywanymi przez parafian. Są one ustawiane w centralnej części kościoła oraz przy szopce. Zachwycają one swoją wielkością. Każdego roku świąteczne ozdoby na choinki przygotowywane są ręcznie przez panie z czterech prężnie działających w parafii Kół Gospodyń Wiejskich.