Menu

Ognisko Patriotyczne 2021

OGNISKO PATRIOTYCZNE W GARBOWIE

artykuł ze strony internetowej Gość Niedzielny Lubelski

 

Po raz kolejny w niedzielę poprzedzającą 11 listopada rozbrzmiewały w Garbowie pieśni patriotyczne. Mieszkańcy garbowskiej parafii wraz z gośćmi zainaugurowali w ten sposób lokalne obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od 2018 roku parafia Przemienienia Pańskiego w Garbowie we współpracy z Gminą Garbów prowadzi projekt „Dumni z Ojczyzny!” Ma on na celu krzewienie wartości patriotyzmu, kształtowanie postaw obywatelskich oraz przekazywanie historii zarówno Polski, jak i małej ojczyzny.

Każdego roku kulminacją działań jest tzw. Ognisko Patriotyczne, które w tym roku nosiło tytuł „Jestem Polski”.

Spotkanie zgromadziło blisko dwieście osób. W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Garbowie zebrali się dzieci, młodzież, dorośli, którzy czują potrzebę okazywania i wspólnego budowania postaw dumnych z ojczyzny obywateli. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne te doskonale znane, ale i te wyciągnięte z dna szuflady. Nie zabrakło loterii z nagrodami oraz pamiątek ze spotkania.

Swego rodzaju obywatelski koncert został podzielony na trzy części: Polscy romantycy, Modlitwa wierzących wczoraj i dziś, Wiara wolności. Uczestnicy, wędrowali szlakami historii, by zakończyć swoją podróż "Mazurkiem Dąbrowskiego".

- Przez organizację takich spotkań chcemy pokazać, że Polacy zapisali wiele pięknych kart historii. Powinniśmy je znać i się nimi chwalić - mówi Kamila Bogusz, prezes KSM Filii Dei w Garbowie, jedna z koordynatorek spotkania.

Podsumowując wieczór, proboszcz garbowskiej parafii ksiądz Zenon Małyszek podkreślił, jak istotne jest kultywowanie pamięci i historii ojczyzny. Dodał, że kiedy dziś próbuje się wymazywać znaczący wkład i rolę Polski w przestrzeni Europy i świata, takim spotkaniem pokazujemy, że nie zgadzamy się na to.

W tym roku w ręce najmłodszych została przekazana publikacja „Garbowskie Łamigłówki”. To książeczka, w której można znaleźć zadania, dzięki którym dzieci w sposób łatwy i przyjemny uczą się przez zabawę o historii Garbowa i okolic. - Na każdej ze stron czytelnikowi towarzyszą dwie postaci: Lew z garbowskiego herbu oraz jego przyjaciel Królik Kicek. Wskazujemy w ten sposób, jak ważna jest rola przyjaźni i obecności drugiej osoby w życiu człowieka. Udowadniamy, jak wiele można dowiedzieć się o świecie, słuchając innych - tak o „Garbowskich Łamigłówkach” mówi Kinga Skrzypiec, współautorka książeczki.

Od niedzieli 14 listopada publikacja będzie również dostępna w wersji elektronicznej na stronie internetowej parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie.

 

Tekst: Justyna Jarosińska / ks. Mateusz Wójcik / Gość Niedzielny Lubelski

Żródło: https://lublin.gosc.pl/doc/7208071.Ognisko-Patriotyczne-w-Garbowie

Ognisko Patriotyczne 2021

     Ponad 100 lat temu Polska mogła wreszcie odetchnąć i zaznać wolności po 123 latach niewoli. 11 listopada 1918 roku zwycięstwem zakończyła się długa i ciężka walka o niepodległość naszego kraju. Obchodzone co roku Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z tamtego czasu.

     Już niedługo, po raz kolejny będziemy mieli okazję do wspólnego świętowania 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spotkamy się przy symbolicznym ognisku i wspólnie zaśpiewamy pieśni patriotyczne, które przez lata łączyły Polaków. W tym roku hasło spotkania to „JESTEM POLSKI”. Niech nasza postawa pokaże, że jesteśmy dumni z tego, co wywalczyli dla nas nasi przodkowie. Oprócz śpiewu, każdy uczestnik będzie miał okazję do wzięcia udziału w loterii z nagrodami. Na każdego będzie czekał również specjalnie przygotowany pakiet, w którym znajdziemy między innymi kalendarz na 2022 rok.

     Wydarzenie odbędzie się w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Garbowie 7 listopada, o godzinie 19:00. Spotkajmy się by pokazać, że wszyscy tworzymy jeden Naród, cieszący się z Niepodległości swojej Ojczyzny.

     Organizatorem spotkania jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - oddział Filii Dei w Garbowie. Współorganizatorami przedsięwzięcia są Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie, Gmina Garbów oraz Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Garbowie.

 

Aktualności dotyczące przygotowań i samego "Ogniska Patriotycznego" w wydarzeniu na Facebook`u: https://fb.me/e/4m64Zygvm

______

Projekt „Dumni z Ojczyzny” współfinansowany jest ze środków budżetu Gminy Garbów.