Czuwanie Maryjne w Archikatedrze

3.06.2024 (poniedziałek)

Czcigodni Księże Dziekanie,

Tradycją Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej są czuwania maryjne w trzeci dzień miesiąca. Znakiem czasu jest dzisiaj ruch pielgrzymkowy: jedną z jego form jest odwiedzanie sanktuarium Maryjnych. Jako kustosz sanktuarium Matki Bożej Płaczącej zapraszam duszpasterzy i wiernych parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie na pielgrzymkę do archikatedry lubelskiej. Pielgrzymka jest okazją do pogłębienia wiary i zawierzenia intencji pielgrzymów w miejscu słynącym łaskami. Oprócz modlitwy przed ukoronowanym obrazem Matki Bożej, proponuję także możliwość zwiedzenia katedry. Pierwszym zaproszonym do odwiedzin kościoła katedralnego był mój rodzinny dekanat Bełżyce. Pytałem wiernych, kto miał okazję być w zakrystii akustycznej, skarbcu czy w kryptach, przy grobach biskupów? Okazywało się, że nieliczni. Przyznam, że wierni świeccy są zadowoleni z pobytu w katedrze, z tego co przeżyli i co zobaczyli. Zapraszam więc do wspólnej modlitwy. Tyle razy udawałem się do Garbowa z posługą duszpasterską, zapraszam teraz z rewizytą.

Oto kilka podstawowych informacji:

1.      Spotkanie zaczynamy Mszą św. o godz. 19.00, ale wcześniej istnieje możliwość zwiedzania katedry (zakrystia akustyczna, skarbiec, podziemia). Grupa powinna się zebrać ok. 18.00.

2.      Przybyli uczestniczą we Mszy świętej o godz. 19.00. Msza św. jest transmitowana i np. chorzy mogą ją oglądać na stronie: http://archikatedra.kuria.lublin.pl/na-zywo . Przewodniczy zwykle kustosz.

3.      Czuwanie Maryjne po Mszy św. (ok. 50 minut – do godziny) – przygotowują i prowadzą goście. Zwykle jest to różaniec z rozważaniami, przeplatany śpiewami i poszerzony o inne modlitwy czy rozważania. Najlepiej, gdy czuwanie prowadzą grupy dorosłych lub młodzieży.

4.      Ok. godz. 20.55 kustosz prowadzi rozważania przed Apelem Jasnogórskim. Po Apelu można zrobić wspólne zdjęcie.

5.      Jeśli będzie autobus – może zatrzymać się na chwilę wzdłuż ul. Królewskiej, za wjazdem na parking przed katedrą. Samochody osobowe można zostawić na parkingu, bez opłaty: w godzinach 18-21.30 nie będą sprawdzane bilety.

Ks. Krzysztof Kwiatkowski