Menu

W GARBOWIE DZIEŃ DZIŚ WESOŁY!

Artykuł ze storny internetowej Gość Niedzielny Lubelski

 

Jednym z wielu Orszaków Trzech Króli był ten wędrujący ulicami podlubelskiego Garbowa. Mędrcy ze Wschodu - wzorem lat ubiegłych - oddali cześć nowo narodzonemu Jezusowi w jednej z największych świątyń Lubelszczyzny - kościele pw. Przemienienia Pańskiego.

Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli to: "Dzień dziś wesoły!". Tę radość próbowali przekazać uczestnikom wydarzenia organizatorzy spotkania. - Mieliśmy trzy orszaki w formie tradycyjnej, w tamtym roku plany pokrzyżowała nam pandemia, a dziś chcemy z jeszcze większą pasją i energią zbudować atmosferę tego święta - mówi Kinga Skrzypiec, współprowadząca przedsięwzięcie.

Piąta edycja orszaku w Garbowie była przeżywana jako mały jubileusz. - W naszym przedstawieniu do miejscowej orkiestry dętej, Mędrców ze Wschodu dołączają młodzi aktorzy. Po raz pierwszy w tym roku są z nami pastuszek i aniołek prowadzący nas na spotkanie ze Świętą Rodziną. Do koni, które od kilku lat towarzyszą garbowskiemu orszakowi, dołączyły dwie alpaki będące niemałą atrakcją dla dzieci - dodaje Kamila Bogusz, prezes lokalnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć przedstawienie przygotowane przez dzieci z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Salezjanek im. Laury Vicuña w Garbowie, które było odpowiedzią na pytanie jednego z Króli: "Jak to się stało, Maryjo, że zostałaś Matką Jezusa?".

Cichym bohaterem tegorocznego orszaku była 93-letnia salezjanka s. Jania, która przez ponad dwa lata ręcznie wyszywała i ozdabiała królewskie korony. Jak sama mówi, dla niej "to nic specjalnego", jednak uczestnicy przemarszu zgodnie przyznawali, że są to małe dzieła sztuki. Babcia Orszaku - jak okrzyknięto za kulisami siostrę - zapowiedziała, że wykonuje już kolejne królewskie korony.

Symboliczną pamiątką spotkania Trzech Króli z mieszkańcami Garbowa i okolic jest przekazany parafii na ręce proboszcza ks. Zenona Małyszka fragment Ewangelii wg św. Mateusza, opisujący pokłon Mędrców ze Wschodu. Dzieci w zamian przekazały Trzem Królom listy, jakie do nich napisały. Tradycyjnie również orszakowi w Garbowie towarzyszyła loteria z nagrodami oraz Galeria Orszaku Trzech Króli, czyli ponad 150 rysunków dzieci przedstawiających, jak wyobrażają sobie biblijne wydarzenia przywoływane 6 stycznia.

"Dzień dziś wesoły!" - powtarzali uczestnicy spotkania. Radość płynęła ze spotkania drugiego człowieka, Trzech Króli ale przede wszystkim ze spotkania Boga. - Dzięki takim wydarzeniom możemy głębiej przeżywać uroczystości i święta. Możemy poznawać ich głębszy sens - wspomina uczestniczka wydarzenia Wiktoria.

 

ks. Mateusz Wójcik / Gość Niedzielny Lubelski

Źródło: https://lublin.gosc.pl/doc/7298797.W-Garbowie-dzien-dzis-wesoly

ORSZAK TRZECH KRÓLI W GARBOWIE - Radio Lublin

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI W GARBOWIE - Telewizja Trwam

 

Zbliża się data 6 stycznia 2022 roku czyli piąta edycja Orszaku Trzech Króli w Garbowie. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Dzień dziś wesoły!”

Tradycyjnie Orszak Trzech Króli rozpoczniemy o godz. 9.45 przed Domem Sióstr Salezjanek. Następnie przejdziemy w towarzystwie Trzech Króli do kościoła parafialnego, gdzie będziemy uczestniczyli we Mszy świętej o godz. 10.30.

LOTERIA GŁÓW KORONOWANYCH

Podobnie jak w minionych latach przygotowaliśmy dla uczestników orszaku nie tylko korony, śpiewniki, naklejki, niespodzianki dla najmłodszych ale również konkursy z nagrodami. Każdy z uczestników orszaku, który zgłosi do konkursu (namiot przed Domem Sióstr Salezjanek) zrobioną przez siebie koronę może wygrać nagrody – 1 z 10 pluszowych wielbłądów. Na kolejnych zwycięzców (oraz osoby zgłaszające w konkursie korony otrzymane od organizatorów) czekają orszakowe smycze, podkładki pod kubki oraz inne pamiątki.

LIST DO TRZECH KRÓLI

Chcesz mieć extra los na loterii? Napisz list do Trzech Króli! Co w nim napisać? Pomyśl co chcesz przekazać Mędrcom ze Wschodu. Może podziękujesz im, że po raz kolejny zawitają do Garbowa, może poprosisz ich o coś - pomyśl i napisz... Oddaj swój list do zielonego namiotu podczas orszaku i weź udział w losowaniu pluszowego wielbłąda! 

GALERIA ORSZAKU TRZECH KRÓLI

Tak, jak dwa lata temu chcemy stworzyć Galerię Orszaku Trzech Króli. Narysuj na kartce A4 rysunek przedstawiający Trzech Króli, który stworzy część wielkiego plakatu stanowiącego element scenografii 6 stycznia 2022 roku. Rysunek przekaż swojemu katechecie lub dostarcz do zakrystii kościoła do niedzieli 2 stycznia.

GOŚCIE ORSZAKU

Po raz kolejny w ramach organizacji garbowskiego orszaku nawiązaliśmy współpracę ze Stajnią Bogucin. Gośćmi orszaku w tym roku będą mieszkające w Garbowie... alpaki!